- Напрямок:
- GovTech
Український GovTech у топі світових рейтингів
- Дата та час публікації:
- Час читання:
- 7 хв
У сучасному цифровому світі, де новітні технологічні зміни активно впливають на суспільне життя, зокрема на функціонув ання держави та її взаємодію з громадянами, питання впровадження електронної демократії набувають дедалі більшої актуальності.
Електронна демократія (е-демократія) — форма суспільних відносин, за якої громадяни та організації залучаються до державотворення та державного управління, а також до місцевого самоуправління шляхом застосування інформаційно-комунікаційних технологій.
Е-демократія дає змогу:
- посилити участь, ініціативність та залучення громадян до публічного життя на національному, регіональному й місцевому рівнях;
- покращити прозорість демократичного процесу ухвалення рішень, а також підзвітність демократичних інститутів;
- покращити чутливість / зворотну реакцію органів влади на звернення громадян.
Електронна демократія базується на принципах прозорості, відкритості, участі та громадської просвіти. Метою розбудови е-демократії є розширення участі громадян у державотворенні та ухваленні рішень через використання електронних технологій.
Е-демократія відкриває нові канали для отримання громадянами по точної інформації про політичну ситуацію в державі, а також надає інструменти для контролю за владою, що підвищує рівень прозорості в діях влади та її підзвітності перед громадянським суспільством.
Відображає можливість кожного брати участь у формуванні та реалізації державної політики, розв’язанні питань місцевого значення, ухваленні рішень органами влади, використовуючи при цьому інформаційні технології для двостороннього інтерактивного зв’язку між державою (органами влади) та громадянами.
Позиції України у світових рейтингах цифрового урядування є доволі високими. За результатами дослідження ООН «Огляд електронного урядування ООН — Прискорення цифрової трансформації заради сталого розвитку», у 2024 році Україна стала першою в рейтингу електронної участі (E-Participation Index, EPART). А в рейтингу електронного урядування (E-Government Development Index, EGDI) — посіла 30-те місце, що на 16 позицій вище, ніж 2022 року.